Warsztaty kulinarne w Rosku
Rozpoczął się adwent – okres przygotowań do Bożego Narodzenia nie tylko w sferze duchowej, ale także w materialnej. Dlatego nasze wspaniałe koleżanki z UTW, mieszkające w Rosku przygotowały dla nas u siebie w Domu Kultury warsztaty i ucztę kulinarną pt. „Białe, czerwone i zielone”. Chodziło o kolory warzyw, których używaliśmy do przygotowania postnych potraw. 2 grudnia po południu pojechaliśmy do Roska. A tam – niespodzianka: w progu przywitały nas urocze wróżki w osobach Joasi, Tereni, Gabrysi, Iwonki i Kasi, a „wisienką na torcie” okazał się wróżbita – przeuroczy Kazio. Słowo wstępne wygłosiła Asia Sowa, która zapoznała nas z tematyką warsztatów kulinarnych, przedstawiła nam też wartości odżywcze warzyw z własnego ogródka i ich przetworów. Ciekawostką okazały się właściwości zdrowotne warzyw różnych kolorów na różne dolegiwości. Następnie odbył się podział na grupy i realizacja wyznaczonych zadań w przygotowaniu potraw. A tymi potrawami były: 2 rodzaje gołąbków z kaszą i grzybami, carpaccio z buraków, grzanki bruschetta, sałatka z zielonego groszku, kotleciki z marchwi,
surówka z białej rzodkwi, zupa koperkowa, śledzie pod pierzynką, sałatka miłości, pomidory faszerowane serem, zupa z czerwonej soczewicy i sałatka z bobu.
Wszystkie panie dziarsko wzięły się do pracy, a panowie stanowili kolegialne jury, mające ocenić walory smakowe naszych potraw. Prace postępowały bardzo sprawnie, tym bardziej, że korzystałyśmy z suto zastawionego stołu, przygotowanego przez naszych wspaniałych gospodarzy, z kierowniczką WDK w Rosku panią Lucyną Bukowską, na czele.
Nasi jurorzy okazali się tak wspaniałomyślni, że nie przyznano innych miejsc, tylko pierwsze.
Podczas wspólnej degustacji odbywały się wróżby andrzejkowe z laniem wosku włącznie.
Dziękujemy naszym wspaniałym koleżankom i koledze za ogromny wysiłek i zaangożowanie w przygotowanie tak pięknego spotkania. Będziemy o nim długo pamiętali.
Maria Grela
Wystąpienie p. J. Sowy: Wbrew powszechnemu mniemaniu domowa kuchnia Polaków nie samym mięsem stoi. I nic w tym dziwnego, kuchnia bezmięsna jest bowiem uniwersalna i niezwykle urozmaicona. Z warzyw, owoców, kasz, mąki nabiału, ryb i tłuszczów roślinnych można przygotować wiele zdrowych, apetycznych i smacznych potraw. Największe znaczenie w naszej bezmięsnej kuchni mają potrawy przygotowane z wykorzystaniem warzyw.
Z badań wynika, że zimą najchętniej jadamy ugotowane warzywa korzeniowe, a latem – naziemne, surowe.
A zatem wiosną i latem należy spożywać przede wszystkim warzywa gotowane, blanszowane, gotowane na parze, krótko obsmażane lub w postaci surówek. Jesienią i zimą zaś najlepsze metody przyrządzania warzyw to: długie gotowanie lub duszenie, krótkie obsmażanie, blanszowanie, pieczenie w postaci zapiekanek lub zjadanie kiszonek.
W zależności od pory roku i własnej dyspozycji warzywa powinny stanowić ok. 30 % naszego codziennego jadłospisu. Jest to bardzo ważne dla naszego organizmu, ponieważ warzywa zawierają całą gamę witamin i składników mineralnych, niezbędnych do jego funkcjonowania, m.in.: wapń znajduje się w jarmużu i wszystkich jadalnych zielonych liściach warzyw; potasu jest dużo w pomidorach, ziemniakach i w zielonych częściach warzyw; magnez zawarty jest przede wszystkim w kukurydzy i w zielonych warzywach liściastych; żelaza znajdziemy bardzo dużo w zielonych częściach tych roślin; cynk gromadzą pestki dyni, gorczyca i rośliny strączkowe; selen znajduje się głównie w cebuli i w kukurydzy; krzem dostarczymy zjadając cebulę i buraki.
Aby warzywa traciły jak najmniej swoich cennych wartości, najlepiej przygotowywać je bezpośrednio przez spożyciem. Praktycznie każde z warzyw można przygotować na wiele sposobów. Możemy zrobić z nich pyszną zupę, puree, kotleciki warzywne, tarty, zapiekanki, pasztety, omlety, sałatki. Możemy użyć ich jako farszu do pierożków czy naleśników, łączyć z grzybami, ryżem, kaszami czy soczewicą, podać jako przystawki czy surówki, jako samodzielne danie, lub jako jego część składową.
Stanowią niewyczerpane źródło możliwości. Możemy z nimi dowolnie eksperymentować – za każdym razem otrzymamy coś innego. Warto też przy tym poeksperymentować z ziołami i przyprawami, gdyż to one dodają potrawom wyrazistości i smaku.
W okresie zimowym warto też oczywiście korzystać z mrożonek czy domowych przetworów, by urozmaicić nasz jadłospis. Żywieniowcy uważają, że powinniśmy jeść to, co wyrosło nie dalej niż 100 km od miejsca, w którym żyjemy. A więc własnoręcznie wykonane przetwory, nawet jeśli stracą nieco swoich właściwości podczas obróbki, będą znacznie zdrowsze niż nafaszerowane chemikaliami, kiepskiej jakości warzywa sprowadzane z zagranicy.
Warto również wiedzieć, że także kolor warzyw ma niebagatelne znaczenie. Według badań warzywa o czerwonym zabarwieniu zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy. Te z kolei chronią nasz organizm przed starzeniem oraz nowotworami. Czerwone warzywa wspomagają również nasz układ odpornościowy. Dodatkowo zawierają mnóstwo witaminy A, C, K, B6 oraz potasu i błonnika. Warzywa o tym zabarwieniu wspomagają również układ krążenia. Warzywa, które przybierają kolor zielony, zawierają luteinę. Pomaga ona m.in. przeciwdziałać chorobom siatkówki oka. Warzywa, takie jak brokuł, brukselka i kapusta zawierają także składniki działające przeciwnowotworowo. Zielone warzywa zawierają również chlorofil, który wspomaga pracę wątroby oraz pomaga pozbyć się z organizmu toksyn. Są źródłem kwasu foliowego oraz witaminy A, C i E. Warzywa białe lub o białym czy szarawym zabarwieniu, zawierają mnóstwo składników przeciwbakteryjnych. Działają także przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Zawierają również siarkę, która pomaga utrzymać odpowiednie proporcje pomiędzy cholesterolem LDL i HDL. Siarka jest również niezbędna dla dobrej kondycji włosów i skóry.
Warzywa żółte lub pomarańczowe są idealnym źródłem karotenu, który chroni skórę przed promieniami słonecznymi. Karoten wpływa również korzystnie na wygląd włosów, paznokci, a także poprawia wzrok. Owoce cytrusowe o tym zabarwieniu zawierają dodatkowo witaminę C, która jest silnym przeciwutleniaczem. Warzywa o fioletowym zabarwieniu zawierają antyoksydanty, w tym antocyjany, które obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory. Dodatkowo antocyjany wpływają na lepszy wygląd naszej skóry oraz wzrok. Fioletowe owoce i warzywa wspomagają również układ pokarmowy i moczowy.
A zatem, drogie koleżanki, doceńmy zalety warzyw, niech na dobre zadomowią się one w naszych kuchniach i staną się dla nas niewymuszoną codziennością. Doceńmy je i podawajmy nie tylko dlatego, że są zdrowe, ale także dlatego, że dają nam nieograniczone możliwości sposobów ich przyrządzania, a dania z nimi są kolorowe, bardzo apetyczne i bardzo smaczne.
No i ważne jest to, że szeroki wybór warzyw daje możliwość eksperymentującym z nimi paniom domu, zabłysnąć talentami kulinarnymi, tak przed domownikami, jak i przed gośćmi.
A więc – do dzieła!
Joanna Sowa
PRZEPISY Z WARSZTATÓW PONIŻEJ ORAZ –> TUTAJ