Jak co roku miłośnicy podróżowania z UTW w Czarnkowie wybrali się na kolejną wycieczkę po Polsce. Tym razem zwiedzaliśmy urokliwe miejsca Kotliny Kłodzkiej oraz odwiedziliśmy po raz kolejny Czeską Pragę. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Zamek w Rydzynie, który obecnie jest siedzibą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Zamek Rydzyńskich datowany jest na lata 1403 -1422 był siedzibą rodu Leszczyńskich herbu Wieniawa. Pięknie odnowione komnaty i zgromadzone tam zbiory uzbrojenia rycerzy i żołnierzy ilustrują rozwój rzemiosła i sztuki wojennej. Sala myśliwska zachwyca trofeami upolowanej zwierzyny. Zachwyca dziedziniec Zamku obrośnięty bluszczem z malowidłami z XVII – XVIII wieku. Ogrody i otoczenie z kwitnącymi różami dodają uroku temu miejscu.
Drugiego dnia pojechaliśmy do Czeskiej Pragi. W słonecznej pogodzie zwiedzaliśmy gród, który pierwotnie zasiedlały plemiona celtyckie . Pierwsze wzmianki datowane są na okres ok. 500 p.n.e. Potem w VIII wieku naszej ery miasto założył Ród Przemyślidów. Niezwykła historia miasta odzwierciedlona jest w bogatych budowlach, obiektach urbanistycznych i ciągach komunikacyjnych. Tym razem zwiedzieliśmy dzielnicę Żydowską i jej Synagogi.
Następnego dnia wybraliśmy się do Skalnego miasta w Górach Stołowych w Czeskim Aderspach. Ten unikalny zespół tworów skalnych powstały z piaskowca z monumentalnymi skałami sięgającymi 100 metrów sprawia niesamowite wrażenie. Roślinność, wodospady i strumienie, a także przejścia między skałami to niezapomniane wspomnienia.
Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Bazylikę Nawiedzenia NMP w Wambierzycach. Świątynia zbudowana w stylu baroku zdobiona jest obrazami, unikatowymi rzeźbami i charakterystycznymi elementami tego okresu. W ołtarzu głównym znajduje się niewielka figurka Marki Bożej z Dzieciątkiem wykonana z drewna lipowego w stylu gotyckim. Okazały budynek mogliśmy podziwiać z przeciwległego wzgórza na którym znajdują się stacje Drogi Krzyżowej. Kolejną atrakcją była wystawa ruchomych Szopek bogato zdobionych. Następnie udaliśmy się do Kłodzka gdzie zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzką, obiekt położony na Górze Fortecznej w centrum miasta. Historia Twierdzy sięga X wieku gdzie założono drewniany gród warowny, a następnie przez setki lat rozbudowywano. Twierdza Kłodzka z nowoczesnymi systemami fortyfikacyjnymi zaprojektowana zgodnie z wymogami XVII i XVIII wieku służyła obronie miasta przed najeźdźcą. Obronny charakter Twierdza straciła w II połowie XIX wieku gdy przekształcono ją w magazyny i więzienie. W roku 1960 obiekt wpisano do rejestru zabytków. Kolejnym punktem programu wycieczki był kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Kłodzku. Kościół datowany na lata ok. 1183 należał do Joanitów i był pierwotnie drewniany, obecny kościół powstał w roku 1344 z inicjatywy biskupa Arnoszta z Pardubic. Wnętrze kościoła w barokowym stylu jest niepowtarzalne. Ostatniego dnia naszej wędrówki zwiedzaliśmy kompleks Zamkowy Książ usytuowany w Wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim. Budowla ma ponad 400 pomieszczeń, liczy 4 piętra, łącznie to ok. 11 tys. m2 powierzchni. Historia Zamku sięga XIII wieku. Bogactwo eksponatów zachwyciło nas, a otoczenie, ogrody i piękne widoki były nagrodą trudu zwiedzania. Szczęśliwi, zadowoleni i pełni wrażeń wracamy z kolejnej wycieczki.
A. Brylińska