Szwajcaria… tu się oddycha – lutowy wykład audytoryjny

Dnia 7 lutego 2022 roku w Sali Towarzyskiej MCK w Czarnkowie słuchacze czarnkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję uczestniczyć w wirtualnej wycieczce do Szwajcarii. Temat ten w wykładzie pt. „Szwajcaria… tu się oddycha” przybliżył nam Pan Tomasz Kądziorski – wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Szwajcaria to mały alpejski kraj, który zamieszkuje prawie 9 milionów ludzi. Powierzchnię 41 tys. km2 w 62% zajmują Alpy. Formalnie Szwajcaria nie ma stolicy, choć w rzeczywistości nieoficjalnie tę funkcję pełni Berno, które jest siedzibą rządu. Szwajcaria jest jednym z niewielu państw, gdzie obowiązuje demokracja bezpośrednia – czyli system polityczny, w którym decyzje podejmuje się poprzez głosowania ludowe w referendum. Jest to państwo federalne, które składa się z 26 kantonów i posiada aż cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz retoromański. Szwajcaria jest jednym z dwóch państw, które ma kwadratową flagę. Ciekawostką może być również fakt, że prezydent wybierany jest na roczną kadencję, która trwa od 1 stycznia dla 31 grudnia.    

Szwajcaria kojarzona jest przede wszystkim z Alpami, która dzięki swojej nowoczesnej i bardzo rozwiniętej sieci wyciągów jest wymarzonym kierunkiem dla wielu narciarzy i snowboardzistów. Jednym z popularniejszych zimowych szwajcarskich kurortów jest Sankt Moritz. Można znaleźć tam aż 350 km tras zjazdowych, położonych w obrębie trzech różnych lodowców. Jednak Szwajcaria oprócz najpiękniejszych gór Europy to również piękne, malowniczo położone jeziora, takie jak Jezioro Genewskie, Bodeńskie, Zuryskie czy Maggiore. Szwajcaria to również kraj z jednymi z najpiękniejszych tras kolejowych, która pomimo trudnego terenu ma bardzo rozwiniętą, gęstą siatkę połączeń. Warto również podkreślić, że pociągi są tam bardzo punktualne, można według nich regulować zegarki.

Szwajcaria to również wspaniała czekolada (Lindt, Toblerone), słynne czerwone scyzoryki, sery (450 gatunków), ale przede wszystkim zegarki (Rolex, Adriatica, Atlantic, Tissot, Patek Phillipe, Swatch). Ciekawostką wartą podkreślenia jest fakt, że jeśli marka chce określać swój produkt jako szwajcarski to 98% komponentów musi pochodzić od krajowych dostawców.

WR

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.