W piątek, 4 listopada br. członkowie sekcji turystycznej czarnkowskiego UTW spotkali się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta na prelekcji wygłoszonej przez pana Mieczysława Kosickiego „Dziedzictwo Kultury Sakralnej Narodu Polskiego w 1050 rocznicę Chrztu Polski”. Dowiedzieliśmy się, że wszystkie zabytki dzielimy na trzy grupy:
- Obiekty sakralne wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO,
- Pomniki Historii Dziedzictwa Krajowego wpisane tam przez Prezydenta RP,
- klasztory, kościoły, kapliczki i krzyże przydrożne.
Do 1. grupy zaliczane są najważniejsze zabytki Krakowa, a także Kalwaria Zebrzydowska, Kościół Pokoju w Świdnicy, w Jaworze a także zabytki Warszawy i Torunia. W tej grupie znalazły się również drewniane kościoły Małopolski oraz drewniane cerkwie w Bieszczadach.
W drugiej grupie znalazło się wiele zabytków, a najważniejsze z nich to katedry w Poznaniu, Gnieźnie oraz bazyliki, opactwa, klasztory w wielu miastach Polski. Najciekawszym obiektem w tej grupie jest Procesja Bożego Ciała w Łowiczu.
3. grupę stanowią inne obiekty sakralne, takie jak kościoły, kapliczki i krzyże przydrożne. W naszym powiecie jest wiele kapliczek i krzyże, które zostały całkowicie odnowione, a opiekę nad nimi sprawują okoliczni mieszkańcy. Dzięki prezentacji i pokazowi zdjęć mogliśmy przekonać się o pięknie tych zabytków.
Cieszy nas bardziej, że w naszej grupie turystycznej jest coraz więcej miłośników podróży bliższych i dalszych…
M. Grela