Lekcja historii, wychowania fizycznego i kultury w Kaliszu

Bardzo udany i owocny okazał się nasz ostatni wyjazd. 14 listopada wczesnym rankiem ruszyliśmy w stronę Kalisza. Po kilkugodzinnej podróży czekał nas odpoczynek w Aquaparku: pływanie, bicze wodne, zatoczki z ławeczkami masującymi i jacuzzi. Lekcja wychowania fizycznego odrobiona w parku wodnym poprawiła wszystkim humory.

Wieczór spędziliśmy w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Plotka”. Plotka to sztuka współczesna, która ujawnia jak podołać współczesnemu wymaganiu atrakcyjności. W dzisiejszym świecie szczerość, szlachetność i prostoduszność nie mają racji bytu. Asertywność jest poteżną siłą. Liczy się tylko efekt, choćby iść „po trupach”. Bardzo dobra sztuka, do tego świetna gra aktorów. Na początek i zakończenie przedstawienia zaproszono wybrane osoby z publiczności do wspólnego zdjęcia z aktorami. Udany był początek wieczoru, a zakończyliśmy go jak zawsze na takich wyjazdach spotkaniem integracyjnym w hotelu. Wspólne śpiewy i pogawędki w grupach trwały do północy.
Następnego dnia po Kaliszu oprowadzała nas przewodniczka i – jak sama się określiła – „wieczna studentka kaliskiego UTW”. Piękne, klimatyczne miasto i ciekawa historia.
Następna lekcja historii czekała nas w Witaszycach, gdzie w pięknym, XVIII-wiecznym pałacu znajduje się Muzeum Wojen Napoleońskich. To jedyne w Polsce muzeum poświęcone epoce napoleońskiej. Można tu zobaczyć broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Prezentowana jest kolekcja figurek żołnierzy i wszystkich walczących stron tamtych czasów. Bardzo precyzyjnie wypracowane pola bitewne pod Raszynem i Waterloo. Ale chyba największą atrakcją tego muzeum jest jego przewodnik. Z taką pasją i zamiłowaniem opowiadał, że każdemu z nas wydawało się za krótko. Świadczą o tym jęki zawodu kiedy skończył, no i oczywiście długie oklaski.
W drodze powrotnej jeszcze wstąpiliśmy do Śmiełowa, gdzie w pięknym pałacu z końca XVIII wieku mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. W salach zgromadzonych jest wiele pamiątek dotyczących wieszcza z zaakcentowaniem jego pobytu w Wielkopolsce.
Te dwudniowe, wyjazdowe lekcje uczestnicy zapamiętają na długo.
Halina Gurda

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.