„Gaudeamus” w Czarnkowie

Wreszcie mamy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie . Czarnków dołączył do grupy – pokaźnej już, bo liczącej ok. 400 placówek – ośrodków, w których zawiązały się Stowarzyszenia  Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Mają one za zadania integrację wewnątrzpokoleniową oraz międzypokoleniową lokalnych społeczności – inicjowanie  i prowadzenie procesów edukacyjnych z różnych dziedzin, realizację osobistych zainteresowań, utrzymanie sprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej osób starszych oraz ich udział w życiu społecznym i kulturalnym.

Idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku powstała we Francji w latach 70-tych i tam też dzięki inicjatywie Pierre’a Vellasa powstał pierwszy UTW w roku 1973.

Ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozpowszechnił się bardzo szybko – już w latach 70, 80 działały one w niemal wszystkich Krajach Europy Zachodniej oraz w USA, dostosowując się organizacyjnie do lokalnych potrzeb i możliwości.

Pierwsze UTW w Polsce powstały bardzo szybko – współpracując z Pierre’m Vallasem profesor Halina Szwarc aktywowała w Warszawie w listopadzie 1975r. Studium III wieku, a w Wielkopolsce powstał UTW w Poznaniu w 1979r.

W związku ze starzeniem się europejskich społeczności następuje rozkwit sieci Uniwersytetów Trzeciego Wieku . Ludzie żyją coraz dłużej, są relatywnie zdrowsi i sprawniejsi niż ubiegłe pokolenia, kiedyś osoby w wieku 60-70 lat uważano za staruszków, w tej chwili takie określenie osób w tym wieku –  żywotnych, zadbanych, aktywnych na różnych polach budzi wprost śmiech. Pewnie są osoby schorowane, niezamożne, osamotnione- to zdarza się niezależnie od ilości przeżytych lat, ale im tych lat więcej, tym większe tego prawdopodobieństwo. Propagandowa integracja wewnątrzpokoleniowa w dużym stopniu pomaga temu zaradzić. Działalność międzypokoleniowa pozwoli zintegrować społecznie i kulturalnie różne etapy wiekowe – tak żeby babcia i wnuczka nie miały wrażenia, że żyją w różnych światach i mówią różnymi językami.

Wyjazdy dzieci za granicę-  tam żyją, mieszkają, pracują, a jak przyjadą na wakacje do kraju, wnuki mówią po angielsku czy niemiecku, bo tam chodzą do szkoły, a dziadkowie nie zawsze mogą się z mini porozumieć podobnie jak też z „ zagranicznym” mężem czy żoną swych dzieci. Równie trudno porozmawiać, nawiązać fajny kontakt z „krajowym” wnuczkiem, którego mniej interesują babcine bajki i kołysanki z ubiegłych lat – bardziej telewizja, komputer i internet. Dzięki edukacji w uniwersytecie możemy poznać, kiedyś niedostępne dla nas dziedziny, otworzyć się na świat następujących po nas pokoleń i je lepiej zrozumieć, znaleźć z nimi wspólny język, nie odczuwać wyobcowania.

Czarnków dołączył właśnie do ośrodków, w których z zajęć uniwersytetu skorzystać można na miejscu, bez potrzeby dojazdu do Poznania albo Piły.

W czerwcu tego roku w Czarnkowie zawiązało się Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie, które po dopełnieniu formalności z końcem sierpnie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w Poznaniu.

W dniu 22 października o godz. 16.00  w Sali towarzyskiej Czarnkowskiego Domu Kultury odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego UTW w Czarnkowie .

Uroczystość zgromadziła oprócz słuchaczy, których „ na dzień dobry” było 39 – wielu gości i sympatyków uniwersytetu. Jak powiedział zaproszony na inaugurację Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Wiesław Maszewski-„ byłem już na wielu inauguracjach roku akademickiego ale nigdy w Czarnkowie”

Niczym w zasadzie nie różniła się ta inauguracja od tych, na „ normalnych” uczelniach. Zaproszono na scenę Wysoki Senat Wyższej Szkoły Bankowej w Pile- uczelni, która objęła nasz uniwersytet patronatem naukowym w osobach Jej Magnificencji doc. Dr Danuty Kitowskiej- Rektora WSB, Dziekana Wydziału Administracji i Zarządzania WSB dra Ireneusza Adamczaka oraz Kanclerz WSB mgr Urszuli Nowak-Rożnowskiej.

Wraz z przedstawicielami Senatu zasiedli Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie : prezes Małgorzata Grieger-Kasprzak, wiceprezesi: Barbara Gurynowicz, Irena Kabacińska, Ewa Gierszal-Wróbel, sekretarz Halina Gurda, skarbnik Małgorzata Modławska oraz członkowie zarządu : Grażyna Jęśko-Sołtysiak i Elwira Stańczak.

Elwira Stańczak prowadziła uroczystość inauguracji. Jako pierwsze głos zabrały – wyjaśniając cele uniwersytetu- prezes, pani Małgorzata Grieger-Kasprzak oraz inicjatorka UTW w Czarnkowie, Poseł na Sejm RP Maria Janyska. Rektor i Kanclerz WSB złożyli gratulacje i życzenia owocnej współpracy. Głos zabrali również Poseł Adam Szejnfeld, Senator Mieczysław Augustyn, Burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała i Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Wiesław Maszewski.

Wszyscy życzyli Uniwersytetowi owocnego działania i rozwoju oraz zapewniali o swoim wsparciu merytorycznym jak i  materialnym. Bardzo się ono przyda, bo uniwersytet jako stowarzyszenie o profilu edukacyjnym bazuje finansowo na składkach członków i ewentualnych dotacjach, jakie uda się na jego rzecz pozyskać.

Nieodpłatne użyczenie sal na zajęcia czy polecenie dobrych wykładowców to pomoc bardzo cenna.

Cennymi prezentami było przekazanie przez Koło Platformy Obywatelskiej w Czarnkowie sprzętu komputerowego – komputera, drukarki, kserokopiarki, faxu a także zestawu książek przez wiceprzewodniczącego Sejmiku Wielkopolskiego pana Jarosława Berenta. Prezentem od Posłanki Marii  Janyska i Senatora Mieczysław Augustyna była  pięknie zapakowana, dość pokaźna, tajemnicza paczka, której – jako że UTW jest w organizacji – jeszcze nie rozpakowano.

Ślubowanie i pasowanie na słuchacza oraz „Gaudeamus” robiły wrażenie. To było szczególne przeżycie – niektórych przeniosło w lata młodości, czas własnych studiów. Dla niektórych było to spełnienie w jakiś sposób marzeń sprzed lat – marzeń o dalszej nauce, które negatywnie zweryfikowało życie.

Dziekan Wydziału Administracji i Zarządzania WSB w Pile, dr Ireneusz Adamczak, wygłosił także pierwszy na naszej „uczelni” wykład inaugurujący rok akademicki – „Przestrogi dla Polski Stanisława Staszica”.

Nie tylko młodość ma marzenia. Marzenia czasem trochę bledną, ale nie umierają. Niech więc działalność Uniwersytetu je ożywi, niech uaktywni ich właścicieli. Niech będzie Czarnków i okolica miejscem aktywnych i radosnych dojrzałych ludzi…

Vivat Senioralni!

Pragnę w tym miejscy podziękować także tym, którzy pomogli w organizacji naszego święta: Paniom Jadwidze Bytyń i Agnieszce Jachimczyk, które przyczyniły się do pięknej aranżacji sali, Państwu Miłosławie i Andrzejowi Krzewina , Panom: Ryszardowi Florek, Michałowi Górznemu i Chórowi Harmonia oraz  młodym artystom Katarzynie  Wiza, Tomaszowi Czarneckiemu  i Agacie Wilant, którzy uświetnili uroczystość swoim występem, a także wszystkim, dzięki którym uroczystość miała tak niepowtarzalny charakter.

Za Zarząd

Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

w Czarnkowie.

Ewa Bartkowiak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Galeria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.